PRANIE - MUZEUM GAŁCZYŃSKIEGO
 OWCZARNIA 
 STRĘGIEL 
 KRZYŻE 
 SAPINA 
 GIŻYCKO  
 ŚWIĘTA LIPKA 
,,WILCZY SZANIEC"
LEŚNICZÓWKA PRANIE
 ŻYCIE i TWÓRCZOŚĆ POETY 
Leśniczówka Pranie Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
W lipcu 1950 roku przybył koleją do Rucianego Konstanty Ilefons Gałczyński. Na dworcu oczekiwał na niego pan Stanisław Popowski - leśniczy opiekujący się lasami Puszczy Piskiej położonymi nad Jeziorem Nidzkim. (przyjaciel poety) Obydwaj panowie zasiedli do łodki napędzanej wiosłami i udali się w kilkugodzinną podróż której celem była leśniczówka zwana przed wojną ,,Seehorst"( wybudowana około 1880r ) nad brzegiem tegoż jeziora. Romantyczne widoki i jeszcze wiele innych czynników sprawiło że K.I Gałczyński zakochał się w tej okolicy. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata.W 1952r. wraz z żoną Natalią snuje plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które niweczy nagła śmierć poety w grudniu 1953 r. W 1980r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
W leśniczówce powstały ważne utwory: Kronika Olsztyńska, Niobe, Wit Stwosz, Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu, Pieśni, Ezop świeżo malowany, Rozmowa liryczna, Spotkanie z matką, Księżyc , W leśniczówce, Chmiel na rogach jelenich, Ojczyzna i inne.
DOJAZD
 • Samochodem -
  Do leśniczówki dojechać możemy lądem od strony Karwicy i Rucianego-Nida (Puszcza Piska)
 • Żaglówką
  Od strony jeziora Nidzkiego. Płynąc od strony Rucianego żeglarze zauważą ogromną powiewającą flagę z napisem ,,PRANIE"
 • Rowerem lub piechotą
  Do Prania prowadzą dwa szlaki turystyczne - żółty Karola Małka i niebieski Gałczyńskiego.
  Muzeum czynne jest przez cały rok
  od godz. 930 do 1700 oprócz poniedziałków i dni poświątecznych.
  IMPREZY W LEŚNICZÓWCE
  Każdego lata w wekendy organizowane są w muzeum imprezy kulturalne . Można więc liczyć że spędzając urlop w okolicach leśniczówki sobotni wieczór spędzimy słuchając koncertu zespołu Stare Dobre Małżeństwo.
  MINI KSIĘGARNIA
  W muzeum zorganizowana jest mini księgarnia oferująca zwiedzającym tomiki wierszy autorstwa Konstantyna Ildefonsa Gałczyńskiego a także widokówki i inne drobne towary powiązane tematycznie z piękną krainą 1000 jezior
  BAR ZIELONA GĘŚ
  Nieopodal leśniczówki otworzył swe podwoje malutki bar o romantycznej nazwie ,,Zielona gęś" Czynny jest niestety tylko w sezonie letnim. Osobiście degustowałem w tym przybytku naleśniki i szczerze mówiąc smakowały wyśmienicie. W tym miejscu pragnę dodać że żadna osoba pracująca w tej firmie nie należy do mojej rodziny ani przyjaciół - a za reklamę tego przybytku nie pobrałem nawet złamanego szeląga . Po prostu naleśniki były smakowite, świeże i smakowały jak domowe.
  MIECZYSŁAW F RAKOWSKI -
  W sąsiedztwie leśniczówki postawił swoją daczę redaktor naczelny ,, Polityki" ,premier polskiego rządu , likwdator Stoczni Gdańskiej . Szanowny Pan Mieczysław wykorzystał więc atuty VIP-a i załatwił sobie pozwolenie na budowę na terenach objętych ścisłym rezerwatem przyrody. Może liczył na fakt że w tym wlaśnie miejscu dozna podobnie jak K I Gałczyński twórczego uniesienia.