SAM ROBIĘ PAPIEROSY- CZYLI MINI PORADNIK JAK ROBIĆ SKRĘTY
 USTAWA    POMNIK SALOMONOWICZ 

JAK SAMEMY WYKONYWAĆ PAPIEROSY
MAŁY PORADNIK NAŁOGOWEGO PALACZA
Z DEFICYTEM BUDŻETOWYM W TLE
W obecnych czasach gdy paczka papierosów sięga swoją ceną prawie 6 zł (a w najbliższym czasie aż strach pomyśleć ile będzie kosztowała) najprostszym sposobem ratowania deficytu budżetowego jest samodzielne wykonywanie papierosów
ILE KOSZTUJE SAMODZIELNE WYKONANIE 20 SZT PAPIEROSÓW z FILTREM
 • Tytoń 240 g -19,50 zł
 • Gilzy 250 szt- 5,50 zł
  RAZEM - 25 zł
  z tego zestawu wykonasz 240 papierosów = 12 paczek czyli paczka papierosów kosztuje 2 zł 08 gr
  Musisz jeszcze zainwestować w nabijarkę do gilz.
  TYTOŃ
  Gdy rozpocząłem samodzielne wykonywanie papierosów kupiłem kilka małych paczek różnych gatunków tytoni aby dobrać właściwy. Niestety blisko 10 dni trwała tzw ,aklimatyzacja" do nowego gatunku tytoniu. Już byłem bliski rezygnacji z robienia samodzielnie papierosów Najważniejszym był jednak argument finansowo-ilościowy . W związku z faktem że papierosy należy samemu zrobić a nie zawsze jest na to czas z ulgą zauważyłem że zamiast wypalać codziennie ok 25 papierosów zacząłem palić 15 szt. Nie zawsze dysponowałem bowiem czasem aby ,,nakręcić" sobie fajeczek. Połączyłem więc dwie porzyteczne sprawy finanse i zdrowie
  GILZY

  Podobnie jak tytoń gilza - czyli papierek z filtrem nadaje również smak papierosa. Na rynku można kupić niezliczoną ilość gatunków gilz. Nie będę się trudził aby wyliczać gatunki gdyż z pewnością pominę kilkanaście z nich. Ja osobiście używam ,,COLUMBUSA" W niektórych dobrze zaopatrzonych sklepach tytoniowych można kupić gilzy smakowe tzn nadające papierosom przeróżne aromaty np. śliwkowy miętowy itp.
  PAPIEROSY BEZ FILTRA
  Amatorzy papierosów bez filtra mają do dyspozycji papierki w które zawija się tytoń i wychodzą z tego papierosy bez filtra. W przypadku wykonywania papierosów bez filtra używa się nieco innych maszynek do ,,kręcenia" papierosów.
  NABIJARKI DO GILZ
  kościół Matki Boskiej Szkaplerznej Obecnie na rynku można kupić bardzo wiele nabijarek do gilz. Ja ze swojego doświadczenia polecam aby nie żałować grosza na to urządzenie gdyż ma ono nam służyć bardzo długo i wykonać przynajmniej kilka tysięcy papierosów zanim odmówi posłuszeństwa. ,,Mercedesem" w klasie nabijarek jest urządzenie firmy Mascotte , Columbus lub Paramount. Inne typu Japi, OCB są niestety jakościowo bardzo mizerne i dlatego szczerze polecam zakup tego typu nabijarej. Sam od wielu lat jestem użytkownikiem Columbusa i jak do dnia dzisiejszego ma on na liczniku dobrych kilka tysięcy sztuk wykonanych papierosów i sprawuje się nadal bez zarzutu.
  SIŁA RAZY GWAŁT- czyli jak nie popsuć nabijarki
  Szanowny Czytelniku pamiętaj że do wykonywania papierosów nie jest potrzebna siła. Jeżeli twoja nabijarka otrzyma zbyt dużą porcję tytoniu lub na drodze stanie jakiś ,,paproch tytoniowy" nie próbuj ,,na siłę" zmusić tego delikatnego urządzenia do wykonania papierosa. Najlepiej wówczas powtórnie wysypać zawartość ładowarki na gazetę i sprawdzić co jest przyczyną zablokowania urządzenia. PAMIĘTAJ NIC NA SIŁĘ.
  WILGOTNOŚĆ TYTONIU
  Tytoń zazwyczaj jest zapakowany w szczelne opakowanie foliowe, które gwarantuje odpowiednią wilgotność tytoniu. Podczas wykonywania papierosów wykładamy z opakowania tylko niewielką ilość surowca , którą jesteśmy w stanie załadować do gilz w ciągu nie dłuższym niż 10 minut. Po tym czasie bowiem tytoń staje się suchy i sprawia kłopot podczas nabijania gilz.
  Gdy zdarzy nam się przesuszyć tytoń należy przywrócić mu pierwotną wilgotność. Fajnie się pisze gorzej to wykonać. Najlepszym sposobem na przywrócenie wilgotności tytoniu jest włożenie do opakowania razem z tytoniem pokrojonego na plasterki jabłka. Po około 12 godzinach tytoń ma już swoją odpowiednią wilgotność. W przypadku gdy tytoń jest przsuszony a my w trybie natychmiastowym potrzebujemy wykonać papierosy polecam metodę zraszania za pomocą rozpylacza. Rozpylanie wody nie powinno jednak bć dokonywane bezpośrednim strumieniem na tytoń gdyż w tym przypadku dojdzie do ,,przemoczenia" surowca. Należy rozpylać strumień wody nad tytonim w taki sposób aby tylko mgiełka opadła na tytoń.